Yasal Bilgilendirme

TARAFLAR VE KONU

Isbu sözlesme www.Boyner.com.tr internet sitesinden (bundan sonra INTERNET SITESI olarak anilacaktir) ürün (bundan sonra ÜRÜN/ÜRÜNLER olarak anilacaktir) satin alacak kisi (bundan sonra ALICI olarak anilacaktir) ile Büyükdere cad. USO CENTER Binasi No: 245 A K:B01-Z02 34396 Maslak Sisli /Istanbul adresinde (Tel: (0212) 444 2967; email: info@boyner.com.tr) bulunan satici firma Boyner Büyük Magazacilik A.S. (bundan sonra SATICI olarak anilacaktir) arasindaki alisverise iliskin olarak, ALICI tarafindan elektronik ortamda doldurulan, ÜRÜN ile ilgili özelliklerin, nitelik-niceliginin, satis fiyatinin, satis bedelinin tahsilat usül-sartlarinin ve satis tarihinin belirtildigi siparis formu ile Tüketicilerin Korunmasi Hakkindaki Kanun ve Mesafeli Sözlesmeler Uygulama Esas ve Usulleri Hakkinda Yönetmelik hükümleri kapsaminda taraflarin hak, hukuk ve yükümlülüklerini tespit eder.

MADDE 1. CAYMA HAKKI

SATICI tüketici ALICI'ya asagidaki taahhütte bulunmaktadir.

"Tüketicinin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin (ve cezai sart ödemeksizin) mali teslim aldigi veya sözlesmenin imzalandigi tarihten itibaren yedi gün içerisinde mali veya hizmeti reddederek sözlesmeden cayma hakkinin var oldugunu ve cayma bildiriminin satici veya saglayiciya ulasmasi tarihinden itibaren mali geri almayi taahhüt ederiz."

Ancak ilgili hukuki düzenlemeler geregince su mal/hizmetlere iliskin sözlesmelerde, kullanilmamis/istifade edilmemis olsa dahi, cayma hakki bulunmamaktadir : Tüketicinin özel istekleri veya onun kisisel ihtiyaçlari dogrultusunda üretilen (üzerinde degisiklik ya da ilaveler yapilarak kisiye/kisisel ihtiyaçlara özel hale getirilenler dahil) mallar; kozmetik vb.leri ile çikolata vb gida maddeleri gibi niteligi itibariyle geri gönderilmeye elverisli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar; Tüketici tarafindan ambalaji açilmis cd, dvd gibi ses veya görüntü kayitlari, yazilim programlari ve bilgisayar sarf malzemeleri; fiyati borsa gibi teskilanlanmis piyasalarda belirlenen mallar; gazete, dergi gibi yayinlar; bahis ve piyangoya iliskin hizmetler; genel olarak, elektronik ortamda aninda ifa edilen tüm hizmetler ve tüketiciye aninda teslim edilen her türlü gayi maddi mallar. Ayrica, Tüketici onayi ile cayma hakki süresi içinde ifasina baslanan hizmetler ve ilgili mevzuat uyarinca mesafeli satis kapsami disinda kabul edilen diger mal-hizmetler.

Cayma hakkinin kullanilmasi için bu süre içinde SATICI'ya yazili bildirimde bulunulmasi sarttir. (Yazili bildirim mekup, elektronik posta gibi bir sürekli veri tasiyicisi-uzaktan ilesitim araci ile de yapilabilir) Bu hakkin kullanilmasi halinde, anilan yazili bildirimin yanisira 3. kisiye veya ALICI'ya teslim edilen Ürün'ün SATICI'ya gönderildigine iliskin kargo teslim tutanagi örnegi ile (vergi mevzuati uyarinca) fatura aslinin iadesi gerekmektedir.Ayrica, iade edilmesi gereken Ürünlerin kutusu, ambalaji, varsa standart aksesuarlari ile birlikte eksiksiz ve hasarsiz olarak SATICI'ya teslim edilmesi gerekmektedir. Cayma hakki kullanilarak iade edilen ürünün kargo bedeli SATICI tarafindan karsilanir.

ALICI tarafindan iade faturasi kesilmesi gereken hallerin yanisira Ürünle beraber iade edilecek olan fatura üzerinde altta yer alan iade ile ilgili bölüm doldurulup imzalanacaktir. Faturasi kurumlar adina düzenlenen siparis iadeleri IADE FATURASI kesilmedigi takdirde kabul edilmeyecektir.

Yukarida yazili belgelerin ve Ürün'ün SATICI'ya bu sekilde ulasmasini takip eden 10 gün içinde Ürün bedeli ALICI'ya iade edilir. Kredi kartli ödemelerde iade islemi de ALICI kredi kartina iade sureti ile yapilir (Genel Hükümler 7. maddenin iadeye iliskin hüküm ve açiklamalari cayma hakkinin kullanilmasi sebebi ile iade hallerinde de geçerlidir)

Cayma hakki kullanilabilen Ürünlerde, yine mevzuat uyarinca, malda mutat kullanim disinda kullanimdan ötürü meydana gelen degisiklik ve bozulmalardan ya da genel olarak tüketicinin kusurundan kaynaklanan bir deger azalmasi söz konusu ise Tüketici'nin degerdeki bu azalmayi, iade imkânsizligi var ise malin degerini (yukaridaki satis fiyatini) SATICI'ya tazmin etmesi gerekir.

Madde 2. GENEL HÜKÜMLER

1. ALICI, INTERNET SITESI'nde gösterilen ürünlerin temel nitelikleri, tüm vergiler dahil satis fiyati ve ödeme sekli ile teslimat ve cayma hakki ile kullanim sartlarina iliskin ön bilgilerin tarafina ulastigini, okuyup bilgi sahibi oldugunu ve elektronik ortamda satis için gerekli teyid-onaylari verdigini kabul eder.

2. Sözlesme konusu ürün, yasal 14 günlük (ve ALICI'nin önceden bilgilendirilmesi ile ek 10 günlük) süreyi asmamak kosulu ile her bir ürün için ALICI'nin yerlesim yerinin uzakligina bagli olarak internet sitesinde ön bilgiler içinde açiklanan süre içinde ALICI veya gösterdigi adresteki kisi/kurulusa, SATICI’nin anlasmali oldugu kargo firmasi tarafindan teslim edilir. SATICI sattigi ürünleri KARGO firmalari araciligi ile ALICI’lara göndermekte ve teslim ettirmektedir.

3. Genel olarak aksi belirtilmedigi sürece teslimat masraflari (kargo ücreti vb.) ALICI’ya aittir. SATICI satis aninda yürüttügü ve INTERNET SITESI ‘nde sartlarini ilan ettigi kampanyalarin sonucuna bagli olarak söz konusu teslimat masraflarinin tamamini yada bir kismini ALICI’ya yansitmayabilir.

4. Adreste teslim edilmis ürünlerin, teslimati aninda ALICI'nin bizzatihi adresinde bulunmamasi durumunda, SATICI edimini tam ve eksiksiz olarak yerine getirmis olarak kabul edilecektir. Adreste teslim alacak kimsenin olmamasi durumunda kargo firmasi ile temas kurarak ürünlerin sevkiyatini takip etmek ALICI’nin sorumlulugu olacaktir Ürün, ALICI'dan baska bir kisi/kurulusa teslim edilecek ise, teslim edilecek kisi/kurulusun adresinde bulunmamasindan veya teslimati kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz.

Bu hallerde ALICI'nin Ürün'ü geç teslim almasindan kaynaklanan her türlü zarar ile Ürün'ün kargo sirketinde beklemis olmasi ve/veya kargonun SATICI'ya iade edilmesinden dolayi olusan giderler de ALICI'ya aittir.

5. ALICI, Ürün'ü teslim aldigi anda kontrol etmekle ve Ürün'de kargodan kaynaklanan bir sorun gördügünde, Ürün'ü kabul etmemekle ve KARGO firmasi yetkilisine tutanak tutturmakla sorumludur. Aksi halde SATICI sorumluluk kabul etmeyecektir.

ÜRÜN teslimati sirasinda SATICI'nin talebi halinde ALICI isbu Sözlesmenin bir basili örnegini imzalamakla yükümlüdür; imzalamamasi durumunda ÜRÜN teslimati yapilmayabilir. INTERNET SITESI'nden alisveris sirasinda ALICI tarafindan onaylanan bu Sözlesme her durumda yeterli ve geçerlidir.

6. ALICI, SATICI tarafindan aksi yazili öngörülmemis ise, Ürün'ü teslim almadan önce bedelini tamamen ödemis olmasi gerekir. Pesin satislarda teslimattan önce Ürün bedeli SATICI'ya tamamen ödenmedigi, taksitli satislarda vadesi gelen taksit tutari tediye edilmedigi takdirde, SATICI tek tarafli olarak sözlesmeyi iptal edebilir ve Ürün'ü teslim etmeyebilir.

Ürün teslimati sonrasinda herhangi bir sebepten dolayi, islem yapilan kredi kartinin ait oldugu Banka/finansman kurumunun Ürün bedelini SATICI'ya ödememesi halinde, Ürün en geç 3 gün içinde ALICI tarafindan tüm giderleri ALICI'ya ait olmak üzere SATICI'ya iade edilir. SATICI'nin iadeyi kabul etmeksizin Ürün bedeli alacagini takip dahil diger tüm akdi-kanuni haklari ayrica ve herhülakarda saklidir.

Tereddüte mahal vermemek bakimindan; ALICI'nin satis bedelini Bankalar ve finansman kuruluslarindan sahibi bulundugui kredi karti, taksit kart v.b. ile ödedigi hallerde bu kartlarin sagladigi tüm imkanlar dogrudan karti veren kurulusca saglanmis kredi ve/veya taksitli ödeme imkanlaridir; bu çerçevede gerçeklesen ve SATICI'nin bedelini defaten veya peyder pey tahsil ettigi Ürün satislari isbu Sözlesme’nin taraflari yönünden kredili veya taksitli satis degildir ve pesin satistir. SATICI'nin kanunen taksitle satis sayilan hallerdeki yasal haklari (taksitlerinödenmemesi halinde sözlesmeyi fesih ve/veya kalan borcun tümünün temerrüt faizi ile birlikte ödenmesini talep haklari dahil) mevcut ve saklidir. ALICI'nin temerrüdü durumunda aylik % 5oraninda temerrüt faizi tatbik edilir.

7. Ürün'ün normal satis/teslimat kosullari disinda olaganüstü durumlar (hava muhalefeti, yogun trafik, deprem, sel, yangin gibi) nedeni ile yasal 14 günlük süre zarfinda teslim edilememesi ve gecikmenin 10 günü asmasi söz konusu ise, SATICI teslimat ile ilgili olarak ALICI'yi bilgilendirir. Bu durumda ALICI siparisi iptal edebilir, benzer bir ürün siparis edebilir veya olaganüstü durum sonuna kadar bekleyebilir.

Siparis iptallerinde Ürün bedeli tahsil edilmis ise iptalden itibaren 7 gün içinde ALICI'ya iade edilir. Kredi kartli ödemelerde iade islemi de ALICI kredi kartina iade sureti ile yapilir ve Ürün tutari, siparisin ALICI tarafindan iptal edilmesinden sonra 7 gün içerisinde ilgili bankaya iade edilir; bu tutarin Bankaya iadesinden sonra ALICI hesaplarina yansimasi tamamen Banka islem süreci ile ilgili oldugundan, ALICI olasi gecikmeler için SATICI’nin herhangi bir sekilde müdahalede bulunmasinin ve sorumluluk üstlenmesinin mümkün olamayacagini simdiden kabul eder.. (Bankalarin iadeyi ALICI hesabina yansitma islemleri genellikle üç haftayi bulabilmektedir).

8. SATICI olaganüstü durumlar disinda hakli bir nedenle Sözlesme konusu Ürün/hizmetin tedarik edilemeyeceginin anlasilmasi halinde TÜKETICI'yi bilgilendirerek onayini almak sureti ile esit kalite ve fiyatta baska bir mal/hizmeti tedarik edebilir ve Sözlesme konusu taahhüdünü bu suretle yerine getirmis sayilir. TÜKETICI'nin onay vermedigi hallerde siparis iptaline iliskin hükümler uygulanir.

9. ALICI Ürün ve satisla ilgili talep ve sikayetlerini Sözlesme'nin giris kismindaki SATICI ilesitim kanallari ile SATICI'ya bildirebilir. ÜRÜN teslimati sirasinda SATICI'nin talebi halinde ALICI isbu Sözlesmenin bir basili örnegini imzalamakla yükümlüdür; imzalamamasi durumunda ÜRÜN teslimati yapilmayabilir. INTERNET SITESI'nden alisveris sirasinda ALICI arafindan onaylanan bu Sözlesme her durumda yeterli ve geçerlidir.

10. ALICI tarafindan ön bilgileri almasini ve tediyidini müteakiben onaylanan isbu Sözlesme, ilgili hükümler sakli kalmak üzere, taraflarin Sözlesme'den dogan ödeme/teslim yükümlülüklerini yerine getirdikleri zamana kadar yürürlüktedir.

Madde 3. DELIL ANLASMASI VE YETKILI MAHKEME

Bu Sözlesme'den ve/veya uygulanmasindan dogabilecek hertürlü uyusmazligin çözümünde SATICI kayitlari (bilgisayar-ses kayitlari gibi manyetik ortamdaki kayitlar dahil) kesin delil olusturur; T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanliginca her yil Aralik ayinda belirlenen parasal sinirlar dâhilinde Tüketici Hakem Heyetleri, asan durumlarda ALICI'nin ve SATICI'nin yerlesim yerindeki Tüketici Mahkemeleri ve Icra Müdürlükleri yetkilidir.

ALICI bu Sözlesme'de ve ayrilmaz parçasini olusturan siparis-sözlesme ön bilgilendirme formunda yazili tüm kosullari ve açiklamalari okudugunu, satisa konu Ürünlerin temel nitelikleri, satis fiyati, ödeme sekli, teslimat kosullari vs. satisa konu Ürün ile ilgili tüm ön bilgiler ve cayma hakki konusunda önceden bilgi sahibi oldugunu, ön bilgileri INTERNET SITESI'nde elektronik ortamda görmesinin ve teyidin yanisira elektronik postasina gönderildigini, böylece tüm bunlara elektronik ortamda teyit-onay vererek ürünü siparis ve isbu Sözlesme hükümlerini kabul ettigini beyan eder.